SEO optimizacija: Znate li što je i je li vaš SEO uspješan?

seo optimizacija

SEO optimizacija je skup tehnika i metoda koje se koriste za poboljšanje rangiranja vaše web stranice na tražilicama. Odnosno omogućuje web stranicama, portalima i web shopovima da se bolje rangiraju na rezultatima pretraživača (kao što su Google, Bing, Yahoo, Yandex, Baidu, DuckDuckGo).

Kada se pravilno provodi, SEO rezultira povećanjem kvalitete i količine prometa koji vaša web stranica dobiva putem organskih rezultata pretraživanja. Danas kada više od 90% korisnika interneta koristi tražilice za pronalaženje proizvoda, usluga ili informacija, SEO igra ključnu ulogu u dosezanju ciljne publike.

S obzirom da je sve više korisnika SEO optimizacije vrlo je teško postići odlične rezultate pretrage kako što je to bilo moguće još do prije koju godinu bez ulaganja u SEO. Stoga su učinkovite SEO strategije važne za sve web stranice i web shopove koji namjeravaju opstati i rasti online.

U nastavku saznajte više o osnovama, vrstama i važnosti SEO optimizacije te kako vam ona može pomoći da postignete svoje poslovne ciljeve. 

Sadržaj

SEO optimizacija VS oglasi (Google Ads)

SEO, odnosno Search Engine Optimization, obuhvaća niz tehnika usmjerenih na poboljšanje pozicije web stranice u rezultatima tražilica. Ove tehnike uključuju optimizaciju sadržaja, tehničke prilagodbe i izgradnju vanjskih poveznica (backlinkova). Ključna prednost SEO-a je fokus na organski promet, što znači da nije potrebno plaćati oglase kako bi stranica bila vidljiva.

Za razliku od SEO, Google Ads je plaćeno oglašavanje po kliku (PPC) na Google i partnerskim web stranicama, shopovima i aplikacijama.

Prednost Google Ads oglasa je to što se već isti dan (ili kroz par dana) nalazite na tražilici za odabrane ključne pojmove. Međutim nedostatak je što se na poziciji nalazite samo dok plaćate oglas. U trenutku prestanka plaćanja oglasa, vaša web stranica ili web shop nema više prisutnost na plaćenoj poziciji (prvoj stranici za odabrane ključne pojmove). Možete koristiti plaćene oglase za privlačenje prometa na web stranicu, ali za organski promet na tražilicama ništa ne plaćate i imate dugoročne rezultate. Ako si možete priuštiti – idealna je kombinacija i plaćenih oglasa i SEO. 

SEO optimizacija vs Google Ads primjeri
SEO optimizacija

Ključne komponente SEO optimizacije

Kako bi SEO optimizacija bila uspješna, potrebno je poznavati njezine ključne elemente:

  • Ključne riječi (keywords): Pravilan odabir pojmova je odabir pojmova koje korisnici traže. Ukoliko se dobro optimizirate za te pojmove možete ih usmjeriti na vaš sadržaj, Bitno je da je kreiran prema njihovim potrebama, čime povećavate šanse za rangiranje.
  • On-page SEO: Odnosi se na optimizaciju sadržaja na stranici, koji osim samog sadržaja odnosno njegove kvalitete uključujući naslove, meta naslove, ključne riječi, meta opise, alt slike i strukturu URL-a.
  • Off-page SEO: Fokusira se na radnje izvan stranice, poput izgradnje backlinkova, spominjanja brenda i aktivnosti na društvenim mrežama.
  • Tehnička optimizacija: Poboljšava tehničke aspekte, poput brzine učitavanja, mobilne prilagodljivosti i postavljanja XML sitemap-a.

3 osnovna koraka za određivanje rezultata:

Tražilice su prilično složene, međutim objasniti ćemo njihov način rada kroz tri jednostavna koraka.

1. CRAWL - Skeniranje sadržaja

Tražilice poput Googlea prvo pretražuju internet kako bi pronašle sadržaj. Pregledavaju svaku web stranicu na koju naiđu i slijede poveznice na tim stranicama kako bi otkrile dodatne sadržaje. Iako Google tvrdi da ne postoji fiksni interval, SEO stručnjaci drže da Google obično pregledava web stranice svakih tri do četiri tjedna.

2. INDEX - Pohrana i indeksiranje

Nakon što prikupe podatke pretraživanjem, tražilice ih pohranjuju i organiziraju. Tako organizirani sadržaj postaje spreman za prikaz korisnicima.

3. RANK - Rangiranje rezultata

Na kraju, tražilice prikazuju sadržaj u rezultatima pretraživanja. Rezultati su poredani prema relevantnosti i korisnosti u odnosu na upit korisnika.

Pojednostavljeno, tražilice prolaze kroz tri ključna koraka: prvo skeniraju sav sadržaj na internetu, zatim ga pohranjuju i organiziraju, a na kraju prikazuju najrelevantnije informacije u rezultatima pretraživanja.

Koliko često Google pregledava vašu web stranicu?

seo optimizacija

Kao što smo već naveli u tekstu Google tvrdi da ne postoji fiksni interval pretrage, međutim smatra se da Google pregledava (crawl) web stranice svakih tri do četiri tjedna.

Međutim, to ovisi i o aktivnosti vaše web stranice ili web shopa, kao i o drugim faktorima. Primjerice:

  • popularnost i broj posjetitelja stranice čini se da utječu na učestalost pregleda,
  • veće stranice s redovitim ažuriranjima obično se pregledavaju češće,
  • stranice koje su dugo aktivne obično imaju kraće razmake između pregleda,
  • pridržavanje Googleovih najboljih praksi uvijek se preporučuje, a također se čini da utječe i na brzinu pregleda.

Kako znati je li vaša SEO strategija uspješna?

Vjerojatno se čuli već da SEO nije jednokratan proces; zahtijeva kontinuirani rad, praćenje rezultata i prilagodbu strategije. To znači ne samo trud nego i vrijeme.  SEO strategija nije par optimiziranih tekstova iza kojih idućih mjesec dana čekate “boom”. Optimizacija sadržaja je poboljšanje cjelokupnog iskustva korisnika, što se pozitivno odražava na reputaciju vaše stranice. I gradi se mjesecima i godinama.

Uz pravilnu implementaciju SEO tehnika, poput pisanja kvalitetnih tekstova u kontinuitetu, strukturiranja sadržaja, rješavanja brže učitavanosti i naravno relevantnih ključnih riječi, vaša stranica bi trebala dobivati:

    • Povećanu vidljivost: Vaše objave postižu bolji rank za pojmove za koje ste se optimizirali. Primjerice ključni pojmovi za koje želite rangirati pomaknuli su se bliže prema prvoj stranici ili ako ste već na prvoj stranici idete bliže prema vrhu stranice. Imate veći broj ključnih pojmova za koje ste optimizirani i veći broj backlinkova.

    • Bolji korisnički doživljaj: Smanjuje se stopa napuštanja stranice s obzirom da optimizirana stranica omogućuje brži pristup informacijama.

    • Organski promet: Veći broj posjetitelja dolazi na stranicu kao rezultat većeg broja ključnih pojmova za koje ste optimizirani, backlinkova i  boljeg ranka.
  •  

Kreiranje strategije i SEO Audit

Postizanje većeg broja posjeta i povećane vidljivosti ovisi o više faktora. Svaka stranica je drugačija i nije ista strategija učinkovita za sve. Kako bi znali što je potrebno za uspjeh vaše stranice potreban je SEO Audit stranice, kojim se analizira gdje se nalazite, prostor za rast i konkurencija. Prema tome se kreiraju ključni pojmovi za koje će vam trebati optimizacija i njihov SD (težina postizanja) na temelju koje se dalje predlaže strategija, ovisno o tome gdje želite doći i kojim budgetom raspolažete.

Ukoliko ste zainteresirani za izradu SEO ponude za svoj web shop, portal ili web stranicu, slobodno nam se javite putem kontakt forme ispod ili nam pošaljite email na info@lekroy.hr. Imamo dugogodišnje iskustvo rada sa nekim od najjačih domaćih i stranih kompanija kojima smo uspješno pomogli doprinijeti online vidljivosti. Javite nam se i rado ćemo vam pomoći u optimizaciji i poboljšanju vidljivosti na internetu! 

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Ime i prezime
Pristanak za marketinšku e-poštu